טיפול בהשמנה ללא ירידה במשקל

טיפול בהשמנה ללא ירידה במשקל

לאחרונה הגיעו אליי מס’ מטופלים, מבוגרים יחסית,  בטווח גילאים  50-80 שהופנו על ידי הרופא שלהם לדיאטנית ש”תוריד” אותם במשקל כדי לשפר את מצבם הבריאותי.

כולם כבר עשו דיאטות כאלה ואחרות ב-20 השנים האחרונות.  דיאטת אטקינס ודיאטת חרמון כמובן מככבות בגדול אצל כולם וזכורות כדיאטות ה”מוצלחות” שבעזרתן ירדו 3-4 ק”ג בשבוע.

כיום כולם אינם בריאים, אחד עבר צינתור, לכולם שומנים גבוהים בדם או מטופלים תרופתית וכעת השומנים במצב תקין, אחד מעשן 3 קופסאות ביום, לא עושה ספורט בכלל, עובד מהבוקר עד הערב.

כמו רבים מאיתנו לא?

המרשם הטיפולי שהם קיבלו מהרופא הוא ירידה במשקל, דיאטה דלת פחמימות כדי לשפר את מצבם הבריאותי.

השמנה ,כפי שרובנו יודעים, היא מצב כרוני שטרם נמצא לו פתרון אמיתי לטווח ארוך.

אנשים ממשיכים לעלות במשקל כל הזמן על אף תעשיית דיאטות  מרשימה ומודעות לבריאות כבר אצל ילדי הגן.

חלק מהבעיות הבריאותיות שאנשים בעודף משקל מפתחים קשורות להשמנה שלהם, אותה ההשמנה שלא ניתן למנוע לאחר הירידה במשקל. כשהגוף יורד במשקל בצורה דרסטית או כתוצאה מרסטריקציה קלורית הוא מאבד בעיקר מסת גוף רזה ונוזלים אך כשהגוף עולה במשקל הוא עולה במסת השומן ולכן העלייה הזאת היא זו הפוגעת בבריאות. אז בעצם אם הם ירדו במשקל יכול להיות שהם יהיו בריאים יותר אך כשיעלו שנית לאחר הדיאטה דלת הקלוריות מה יקרה?

מה נחשב טיפול מוצלח?

האם ירידה במשקל כאשר זה רק עניין של זמן עד שתגיע העלייה?

האם שמירה על משקל, ללא ירידה,  יכולה להיות הצלחה טיפולית?

האם מניעת השמנה נוספת יכולה להיות הצלחה טיפולית?

האם טיפול יכול להיות מוצלח אם התנהגות האכילה השתנתה (סוג האוכל, גודל הארוחות, הגישה לאכילה ולגוף), המצב הבריאותי השתפר אך המשקל לא ירד?

מבחינה מחקרית, כן. קיימים הרבה מחקרים המעידים על כך  שבריאות אינה תוצאה של ירידה במשקל ויכולה להתקיים גם ללא שינוי במשקל וגם במשקל גבוה. בריאות הוא תוצאה של התנהגויות שאינן בהכרח קשורות למשקל.

הרי אנחנו לא באמת יודעים איך להרזות אנשים ולגרום להם להישאר רזים.

דומה למצב בו אדם הסובל מפגיעה בתפקוד כלייתי, מצבו יכול להתדרדר עד שיצטרך דיאליזה או שמצבו יישאר יציב. כך גם האדם המתמודד עם עודף משקל יכול להשמין ולהיות עוד פחות בריא או לשמור  על משקל יציב.

אז אם מגיע אליי מטופל שמספר על היסטוריית דיאטות שהתחילה לפני 20 שנה כששקל 30 ק”ג פחות מהיום מה יקרה למשקל שלו אם הוא ימשיך לחזור על אותו דבר? סביר להניח שהוא יהיה עוד 30 ק”ג יותר ממה שהוא היום ופחות בריא.

אבל מה קורה  כשאנו חיים כל כך הרבה שנים בתפיסה שדיאטה = ירידה במשקל, שאם תאכל פחות תרד במשקל, אין חוכמות.  שבדיאטה צריך לרדת לפחות חצי קילו בשבוע אחרת אתה מזייף .

כמה זה קשה למטופל לעשות תהליך, לשים לב לאכילה שלו, לאכול אוכל בריא  יותר ואפילו להרגיש פחות כבד, פחות נפוח, בלי לראות שום תזוזה על המשקל (גם לא למעלה!!)

כל כך קשה.

אבל בהחלט שווה.