עזרה או פריצת גבולות?

עזרה או פריצת גבולות?

השבוע סיפרה לי חברה שאמה אמרה לה שהיא משמינה ושהיא צריכה לתפוס את עצמה. כשחברתי ענתה לאמה שהיא לא מרגישה כך ושזה לא מפריע לה ענתה האם שלדעתה היא נראית יותר יפה כשהיא קצת יותר רזה. מה אתם חושבים על זה?

זה מיד התחבר לי למה שנשארתי איתו מהצפייה אתמול  בגמר לרדת בגדול .לארה ,אחת הפיינליסטיות שירדה בערך 50% ממשקלה, הגיעה לביקור בביתה ואמרה לאמה:  אני רוצה שסוף סוף תקבלי אותי….

האם ומתי הורים צריכים להגיב על משקלם או על גופם של ילדיהם והאם זה עוזר או הורס?

איך אתם מרגישים כשההורים שלכם או מישהו אחר אומר לכם שהשמנתם או שאתם נראים יפה יותר כשאתם רזים יותר?  לאן זה לוקח אתכם? לאילו מחשבות? לאילו התנהגויות?

שיחות על גוף, משקל ואכילה הן נושא מאוד פרוץ במשפחה, גם אני כחלק ממשפחה וגם משיחות עם מטופליי שומעת כל הזמן על הורים שמעירים לילדיהם שהם אוכלים יותר מדי, שהם השמינו, שואלים אותם כמה  ירדו או כמה עלו, מגבילים אותם בכמויות האוכל ומנסים לשלוט באכילה שלהם ובמשקלם. אני חושבת שאנו מאוד מתקשים לזהות היכן עובר הגבול ולאן הכניסה מותרת ומתאפשרת. לא תמיד אנו מזהים את הנזק שנוצר עקב הגבולות הלא ברורים וכמה עזרה אנו מקבלים או נותנים או כמה הרס אנו זורעים.

מנסיוני הערות כאלה מובילות לפגיעה בדימוי העצמי, למלחמות עצמאות דרך האוכל והגוף, לפגיעה בבטחון העצמי וביכולת לזהות מה טוב ונכון עבור כל אחד ובקבלת השונות בגודל, בגוף,  בטעם ובצרכים.

האם הקושי של אם לראות את בתה משמינה הוא ממקום שבו היא רוצה בטובתה או שזה הקושי שלה לקבל את השונות של בתה ממנה? אולי האם משליכה על בתה את הקשיים שלה עצמה מול גוף ומשקל? האם זה באמת לטובת הבת שבעצם מרגישה טוב מאוד בגופה?

 אני חושבת שכל עוד אותה הבת לא באה לאמה וביקשה עזרה או שיתפה ושאלה לדעתה אין זה ממקומה של האם ולא של אף אחד להעיר על כך. אני מאמינה שכל אחד מאיתנו מרגיש כשהוא עולה או יורד במשקל, אנו לא צריכים ש”יעירו אותנו” מאיזשהי שאננות או חלום. בחברה שבה עלייה במשקל נתפסת כמשהו שלילי אנו בדרך כלל גם לא מרגישים טוב עם זה ולכן הדבר האחרון שאנו צריכים זה לקבל ביקורת מבחוץ על זה.

במידה ואנו באמת רוצים להגיש עזרה לאותו אדם קרוב אנו קודם כל צריכים לברר איתו אם הוא צריך ורוצה עזרה וגם לחשוב עם עצמינו איך היינו מגיבים אם היינו בצד השני ומה באמת היה עוזר לנו.

נטע